Dolegliwości skórne zależą od wielu elementów, na jakie mniej czy też bardziej jesteśmy w stanie wpłynąć – geny, codzienny tryb życia bądź też najzwyklejsza ochrona skóry.

Sporo zależy na pewno od higieny osobistej i od kosmetyków, jakie użytkujemy. Każdy z nas jednakże z pewnością był chociaż raz w życiu u dermatologa. To właśnie doktor, jaki będzie odpowiedzialny za prawidłowe zdiagnozowanie przyczyn występujących u nas zmian skórnych. To on naturalnie będzie zalecać dobre leczenie, ale pamiętajmy również, że z dermatologią są powiązane inne dyscypliny medyczne. W ich kontekście również możemy uzyskać radę. To będzie m.in.:
• wenerologia
• kosmetologia

Bezsprzecznie do dermatologa zgłaszamy się, gdy potrzebujemy wsparcia nie tylko w związku z wadliwym działaniem cery. Kontakt ze fachowcem będzie również wskazany, jeśli mamy problemy z włosami albo paznokciami. W trakcie wizyty u takiego lekarza przebadana będzie cera, jakkolwiek też ma on za zadanie wskazać potencjalne przyczyny na przykład słusznego wyglądu. Niejednokrotnie źródłem takich chorób mogą być niedogodności wewnętrzne. W wielu przypadkach skóra choruje z uwagi na zmiany hormonalne lub też alergie. Powodem niemniej jednak mogą być także zmiany rakowate.

Rodzaje dermatologii

W zasadzie dermatologia jest dziedziną lekarską, jaką wolno podzielić na dwie bazowe specjalizacje. Mówimy, w takim razie o:
• dermatologii klinicznej,
• dermatologii doświadczalnej.

Jeśli gra toczy się o kliniczną, to będzie się zajmować diagnozowaniem, a także leczeniem różnorodnych chorób skórnych. Z kolei dermatologia eksperymentalna ogniskuje się na opisie struktury skóry oraz na funkcjach, jakie będzie ona pełnić.

Z problemami skórnymi udaj się do dermatologa

Badania lekarskie i dermatologiczne

Jeżeli już masz potrzebę udać się do takiego specjalisty, to w głównej kolejności dermatolog będzie analizować ewentualne zmiany skórne gołym okiem. Jeśli jednakże W trakcie takiego badania nie może adekwatnie zdiagnozować problemu, to wówczas pomaga sobie dermatoskopem. To specjalistyczny przyrząd, jaki ma zamontowaną lampkę powiększającą pole widzenia. Funkcjonuje jak lupa. To właśnie dzięki temu wybrany obszar na skórze może być znacznie bardziej szczegółowo obejrzany. Tę metodę stosuje się przede wszystkim w przypadku znamion barwnikowych.

Dokładne metody badań dermatologicznych

W sytuacji, gdy w trakcie badania dermatolog nabierze podejrzeń, że przypadku danej choroby powodem są w stanie być drobnoustroje, to w tej sytuacji ma prawo zlecić wymaz ze skóry. Ponadto, jeśli podejrzewa grzybicę, to może to być również badanie mikrobiologiczne. Ewentualnie jesteśmy w stanie także być skierowani na pobranie w krwi. Wtedy zlecone może być też oznaczenie poziomu hormonów. Wielokrotnie w przypadku trądziku może tu występować podłoże hormonalne. Z kolei w owym czasie, gdy zmiany skórne mają własne źródło w alergii, to lekarz ma prawo nas skierować na testy alergiczne albo od razu do alergologa. Problemy skórne mogą być, wobec tego najróżniejsze. Przede wszystkim jednakże nie możemy ignorować brodawek lub narośli. Dermatolog powinien je obejrzeć, żeby wykluczyć zmiany nowotworowe.