W sprzedaży znajdziemy głównie płytki ceramiczne i gresowe.

Chociaż często wyglądają one tak samo, porcelana i ceramika to dwa różne produkty o zupełnie innych właściwościach. Płytki ceramiczne produkowane są z naturalnej gliny z trwałym szkliwem, są one prasowane i wypalane w celu zmniejszenia zawartości wody. Następnie wzór i szkliwo są dodawane do tego samego produktu przed ponownym wypalaniem w piecu w wysokiej temperaturze. Produkt jest lekki i odporny na wodę, ale najlepiej nadaje się na ściany ze względu na niską odporność na uszkodzenia.

Czym się różni płytka ceramiczna od gresowej?

Egen Boston to płytki gresowe czarne i białe do każdego wnętrza

Płytki gresowe wykonane są z wysoko rafinowanej i oczyszczonej gliny z dodatkiem drobno zmielonego piasku, jest to materiał znacznie gęstszy niż glina w płytce ceramicznej. Ta mieszanina jest następnie prasowana i wypalana w znacznie wyższej temperaturze i przez znacznie dłuższy czas niż ceramika, aby usunąć praktycznie całą zawartość wody. Taka gęstość płytki gresowej oznacza, że jest ona mniej porowata, a zatem bardziej odporna na plamienie i wodę niż standardowa płytka ceramiczna. Gres jest również technicznie znacznie wytrzymalszy niż ceramika, jest jednym z najtwardszych dostępnych materiałów wykończeniowych i może być stosowany na zewnątrz.

Płytki gresowe można stosować prawie wszędzie, wewnątrz i na zewnątrz, w obszarach o dużym natężeniu ruchu, w domach, mieszkaniach, biurach, nieruchomościach komercyjnych, na ścianach i podłogach. Możliwości zastosowania gresu są praktycznie nieograniczone. Nowoczesne metody produkcji umożliwiają tworzenie płytek imitujących inne materiały, jak kamienie naturalne, drewno czy beton, aby można było położyć je w miejscach narażonych na wodę, wilgoć, uszkodzenia, gdzie naturalny materiał nie sprawdzi się.

Obecnie modne są płytki łazienkowe w monochromatycznej palecie barw, białe, szare i czarne. Jeśli szukasz takich płytek z wykończeniem sugar, czyli lappato lub półpoler, sprawdź kolekcję płytek gresowych Egen Boston na stronie https://e-plytki.eu/pl/c/BOSTON/7540. Jest wiele różnych stylów, które można uzyskać za pomocą monochromatycznych płytek podłogowych i ściennych, metody instalacji i fugowanie będą miały znaczący wpływ na efekt końcowy.