Wyjazdy na kemping stają się coraz popularniejszą formą spędzania wakacji.

Jest to ciekawa alternatywa i odmiana od klasycznego hotelowego kwaterunku. Co jednak bardzo ważne, spędzanie wakacji w przyczepie kempingowej wymaga dodatkowego wyposażenia m.in. w źródło prądu. Idealnie w tym wypadku sprawdzają się zestawy solarne zaprojektowane specjalnie do przyczep kempingowych. Co powinno się o nich wiedzieć przed ich zakupem?
Zestaw solarny do przyczepy kempingowej - co nalezy wiedzieć?

Dlaczego warto wybrać odmianę elastyczną?

Wybierając zestaw solarny do przyczepy kempingowej, wiele osób zastanawia się nad tym, czy lepszym wyborem będzie odmiana sztywna, która powszechnie wykorzystywana jest w budynkach jednorodzinnych, czy odmiana elastyczna. Które rozwiązanie w tym wypadku jest częściej polecane przez specjalistów?

Jak się okazuje, odmiana elastyczna jest pod wieloma względami o wiele lepszym wyborem niż wersja sztywna. Przede wszystkim jest mniejsza i mniej widoczna, co zmniejsza ryzyko ewentualnej kradzieży. Co więcej, jest także lżejsza, więc nie obciąża tak mocno przyczepy, co przekłada się m.in. na niższe spalanie. Co jednak bardzo ważne, elastyczny zestaw solarny jest niższy, a to oznacza mniejszy hałas podczas jazdy, co znacznie podnosi komfort podróżowania.
Na tym jednak zalety takiego rozwiązania się nie kończą. Na uwadze bowiem trzeba mieć to, że elastyczny zestaw solarny do przyczepy kempingowej jest o wiele trwalszy i bardziej odporny na różnego rodzaju niekorzystne warunki atmosferyczne. Przykładowo znacznie lepiej sobie radzi z gradem, który stanowi spore zagrożenie dla dużych paneli.

Gdzie powinno się umieścić regulator ładowania?

Kolejnym bardzo często zadawanym pytaniem podczas kupowania takiego zestawu fotowoltaicznego, jest to o miejsce umieszczenia serca całego systemu, czyli regulatora ładowania. Gdzie będzie dla niego najlepsza lokalizacja?
Oczywiście konkretne miejsce jest zależne tak naprawdę od potrzeb posiadacza, a także budowy konkretnej przyczepy. Zaleca się jednak, aby był on zlokalizowany możliwie jak najbliższej akumulatorów, aby zminimalizować straty energii.

Jak dobrać moc?

Każdy zestaw solarny do przyczepy kempingowej charakteryzuje się różną wielkością, a zatem i mocą. Moc dobierana jest pod takim kątem, aby była w stanie pokryć całe zapotrzebowanie energetycznego danej przyczepy. Oznacza to, że kupujący przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego zestawu powinien oszacować, jakie urządzenia będą znajdowały się w przyczepie i jak intensywnie będą użytkowane. Zawsze lepiej jest oczywiście zakupić mocniejszą fotowoltaikę, aby mieć na wszelki wypadek pewien zapas mocy.