Od bardzo dawna, jedną z podstawowych gałęzi rolnictwa była uprawa roślin i zbóż.
Dzisiaj wiele gospodarstw rolnych nastawionych jest właśnie na uprawę roślin, wśród których znajdują się różne zboża czy też rośliny, takie jak rzepak ozimy. Produkuje się z niego oleje i inne produkty spożywcze. Rzepak ozimy to roślina, która wymaga pielęgnacji i ochrony przed różnymi, niekorzystnymi czynnikami, takimi jak chwasty. Do ich grona można zaliczyć różnego rodzaju trawy, czyli tak zwane rośliny wielichnowate. Dobrze jest uzyskać więcej informacji na ich temat oraz na temat zwalczania takich szkodników roślinnych, aby uniknąć strat w plonach.
Co warto wiedzieć o wielichnowatych w rzepaku?
Rodzina roślin wielichnowatych liczy sobie aż 11 tysięcy gatunków różnych traw i chwastów, więc nie trudno o ich samoczynne rozsiewanie po polach. W samej Polsce występuje aż 150 gatunków takich traw. Łatwość zapylania i rozmnażania sprawia, że często pojawiają się w uprawach rzepaku ozimego, gdzie są w stanie osiągać dość zaawansowane stadia rozwoju. Jest to oczywiście niekorzystne zjawisko, ponieważ chwasty takie pobierają wodę i składniki odżywcze z gleby, spowalniając rozwój i zmniejszając plony rzepaku. Warto pomyśleć o jakichś środkach zaradczych, aby uniknąć znacznego zmniejszenia plonów.
Rośliny wielichnowate są zdolne do krzewienia się oraz wypuszczania wielu źdźbeł, dlatego szybka reakcja jest jak najbardziej wskazana. Do walki z takimi szkodliwymi chwastami nadają się między innymi gramnicydy. Preparaty bazujące na takich substancjach należy nanieść na pola w formie oprysków. Charakteryzują się szybkim wchłanianiem przez chwasty, więc nie szkodzą im deszcze pojawiające się nawet godzinę po zabiegu. Środki te skutecznie likwidują rośliny wielichnowate, nie stanowiąc jednocześnie żadnego zagrożenia dla rzepaku ozimego.
Jak widać, rośliny wielichowate w rzepaku można skutecznie likwidować poprzez przeprowadzanie oprysków z zastosowaniem odpowiednich środków chemicznych. Przed ich zakupem i użyciem warto zapoznać się z etykietą albo skonsultować się z producentem lub sprzedawcą odnośnie dawkowania i sposobu użytkowania danego preparatu.