Pompy ciepła to urządzenia, które do ogrzania domu i ciepłej wody wykorzystują energię z powietrza lub gruntu.
Są łatwe w montażu, ekologiczne i ekonomiczne, a na dodatek latem z powodzeniem mogą chłodzić pomieszczenia! Czego nie wiesz o pompie ciepła?
Powietrzna pompa ciepła w 75% wykorzystuje energię z powietrza. Nie wymaga budowy kanału dymowego, a sterować można nią zdalnie przez moduł internetowy. Jak działa pompa ciepła? Czy warto ją zainstalować?
Jak działa pompa ciepła?
Pompa ciepła wykorzystuje rozproszone, niskotemperaturowe ciepło zakumulowane w środowisku. Zasada jej działania jest podobna do działania chłodziarki – z tą różnicą, że celem pompy nie jest schłodzenie dolnego źródła (otoczenia), ale dostarczenie ciepła do tzw. źródła górnego (zbiornika ciepła). Ciepło odbierane jest z ośrodka o niskiej temperaturze i oddawane w ośrodku o temperaturze wyższej. Jak się to dzieje?
Przekazywane jest za pośrednictwem czynnika chłodniczego, który zmienia swój stan skupienia i dzięki czemu może oddawać lub pobierać energię. W wyniku przemian termodynamicznych czynnik odparowuje w niskiej temperaturze i pobiera ciepło z otoczenia. Następnie kierowany jest do sprężarki, gdzie pod wpływem wzrostu ciśnienia następuje sprężenie gazu. Czynnik nagrzewa się i stopniowo przekazuje ciepło wodzie w instalacji centralnego ogrzewania. Po skropleniu przepływa przez zawór rozprężny, ochładza się i obniża ciśnienie. Cykl rozpoczyna się ponownie.
Czy warto zainstalować pompę ciepła?
Jak wskazują wyniki licznych ankiet, 95 proc. użytkowników pomp ciepła nie chciałoby mieć innego rozwiązania w swoim domu. Pompy ciepła mają wiele zalet. Pozwalają znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie i spełnić coraz bardziej wyśrubowane normy dotyczące emisji spalin (w przypadku pomp ciepła nie obowiązują normy emisji, ponieważ urządzenia te ich nie produkują).
To urządzenia przyszłości, które na dodatek świetnie współpracują z fotowoltaiką. Co więcej, na zakup i montaż pompy ciepła można uzyskać dotację w programie “Czyste Powietrze” i – już niebawem – w programie “Moje Ciepło”.
Można zamontować je niemal w każdym budynku, a montaż jest niezwykle prosty. W przypadku wielu urządzeń wystarczy jedynie proste podłączenie jednostki zewnętrznej do hydromodułu, czyli jednostki wewnętrznej znajdującej się w budynku, za pomocą… szybkiego wpięcia jednostek przez kabel z wtyczką. Pompa ciepła nie wymaga też komina. Przy jej zakupie warto skorzystać z oferty polskiego producenta. Gwarantuje to szybki projekt, łatwy dostęp do serwisu i części zamiennych. Doświadczone, profesjonalne firmy oferują często także bezpłatne uruchomienie pompy. Więcej informacji znajdziesz na https://www.defro.pl/p,288,pompa-ciepla-dhp.html.