Elementem systemu ruchu, który przekształca energię elektryczną w energię mechaniczną, jest silnik.
Wał wyjściowy silnika musi w pewien sposób łączyć się z jakimkolwiek obciążeniem, co może przybierać różne formy. Gdy nie jest to wykonalne, dostępne są różne pośrednie metody sprzęgania silnika z obciążeniem, a jedną z nich są łańcuchy zębate (https://www.futurefarm24.pl/162-lancuchy-kola-lancuchowe-i-kola-zebate).
Charakterystyka łańcuchów zębatych i ich zastosowanie
Łańcuchy zębate i rolkowe mają tę zaletę, że są dość prostą metodą przenoszenia energii mechanicznej. Łańcuchy te są zbudowane jak typowa struktura ogniw łańcucha, jest to szereg cylindrycznych rolek połączonych ogniwami i zamkami. Obracająca się zębatka, czyli koło zębate, która jest połączona z silnikiem, porusza łańcuchem. Drugi koniec łańcucha można następnie podłączyć do jakiejś części ładunku. Napędy łańcuchowe należy regularnie smarować, aby działały skutecznie i niezawodnie.
Głównymi czynnikami ograniczającymi żywotność łańcucha są korozja i zużycie. Aby zmaksymalizować żywotność, łańcuchy powinny być odpowiednio nasmarowane, co zminimalizuje zużycie. Ponadto korozja może przyspieszyć skutki zużycia materiału, aby temu zaradzić, upewnij się, że łańcuch jest odpowiednio chroniony. Niektórzy producenci oferują specjalnie produkowane komponenty, takie jak utwardzane sworznie i nity, a także zoptymalizowane wymiary łańcucha do określonych zastosowań. Jednak gdy łańcuch staje się o 1,5 do 2% dłuższy niż pierwotna długość, zaczyna przesuwać się po zębach koła łańcuchowego, jest to punkt, w którym przyspiesza się zużycie zębatki i łańcucha.
Obecnie znajdziemy również łańcuchy odporne na korozję. Mogą one być wykonane z jednego z kilku rodzajów materiałów, w tym ze stali nierdzewnej, łańcuchów niklowanych, tytanu lub łańcuchów ze stali nierdzewnej w połączeniu ze specjalnymi polimerami. Łańcuchy oferują proste i wydajne rozwiązanie do przenoszenia mocy, a także sprzęgania silnika z jego obciążeniem. Są stosowane w wielu typach typowych maszyn, od bardziej domowych, takich jak samochody, motocykle i rowery, po duże zastosowania przemysłowe i rolnicze, takie jak prasy drukarskie i przenośniki.