Technologie, związane z odnawialnymi źródłami energii, rozwijają się w zawrotnym tempie. Sukcesywnie rośnie również zainteresowanie inwestorów rozwiązaniami, które mogą obniżyć koszty codziennego funkcjonowania. Jednym z nich są magazyny energii, cieszące się coraz większą popularnością, zwłaszcza, że inwestycja ta może być dofinansowana z budżetu państwa. Jakie wsparcie w tym zakresie przewidziano w 2024 r.? Sprawdziliśmy wysokość dopłat, oferowanych przez poszczególne programy.

Czym jest i ile kosztuje magazyn energii?

Pod pojęciem „magazyn energii” kryje się urządzenie, dzięki któremu możliwe jest przechowywanie energii elektrycznej, pozyskanej z odnawialnych źródeł. To doskonałe rozwiązanie wszędzie tam, gdzie produkuje się więcej prądu, niż się go zużywa. 

Na to ile kosztuje magazyn energii i jakie są koszty takiej inwestycji, wpływa przede wszystkim pojemność magazynu, ale również jakość jego wykonania czy sposób jego montażu. Cena może wahać się więc w granicach od 28 do nawet 50 tys. zł. Warto podkreślić jednak, że magazyny energii pozwalają na spore oszczędności, które z kolei rzutują na stosunkowo szybki zwrot kosztów inwestycyjnych.

Dlaczego warto zainwestować w przydomowy magazyn energii?

Nowoczesne magazyny energii niosą ze sobą wiele korzyści, o których warto wiedzieć, rozważając taką inwestycję. To przede wszystkim:

  • wzrost bezpieczeństwa energetycznego – niezwykle istotnego w dobie kryzysu i rosnących cen energii elektrycznej,
  • niezależność energetyczna – zapewniająca ciągłość zasilania wszystkich domowych urządzeń,
  • troska o środowisko naturalne – a w konsekwencji poprawa stanu planety, na której żyjemy. 

Wymienione korzyści generują wzrost zainteresowania wykorzystaniem OZE. Jednak wciąż pozostaje kwestia wyboru – jaki magazyn energii do powierzchni domu? Na ostateczną decyzję potencjalnych inwestorów wpływają często wysokie koszty inwestycyjne. Dlatego też warto dowiedzieć się, które programy oferują dotację na magazyny energii i jakiego wsparcia w tym zakresie można oczekiwać. 

Na czym skupia się program FENX?

Program FENX rusza już w pierwszym kwartale 2024 r. Mogą z niego skorzystać przedsiębiorcy, zainteresowani modernizacją budynków zakładowych, w tym również wdrażaniem rozwiązań, związanych z OZE. Program ten obejmuje dwa flagowe działania:

  • FENIX.01.01. Efektywność energetyczna – przewiduje wsparcie dla średnich i dużych przedsiębiorstw w zakresie poprawy efektywności energetycznej, w tym również instalacji OZE,
  • FENIX.02.02. Rozwój OZE – kładzie szczególny nacisk na budowę, przebudowę i modernizację instalacji OZE, a także wspiera tworzenie magazynów energii, pozwalających na przechowywanie jej nadwyżek.

Program otwiera przed przedsiębiorcami zupełne nowe perspektywy, umożliwiając im aktywny udział w procesie transformacji energetycznej, zachodzącym w naszym kraju. Łączna alokacja wynosi tutaj 300 mln zł, co stwarza olbrzym potencjał rozwojowy dla nowoczesnych projektów energetycznych.

Jakie dofinansowanie można uzyskać z programu Mój Prąd?

Pogram Mój Prąd znany jest większości osób, zainteresowanych inwestycjami w zakresie OZE. Współcześnie istnieje również szansa pozyskania z niego dotacji na magazyny energii. Jak dowiadujemy się ze strony https://appenergy.pl/produkty/magazyn-energii/, z rządowego wsparcia mogą skorzystać osoby, zdecydowane np. na zakup magazynu 5kW, który umożliwi długą pracę podstawowych urządzeń domowych, bez konieczności czerpania energii z sieci. 

Wysokość kwoty dofinansowania będzie wahała się tutaj w granicach od 7500 do nawet 16 tys. zł. Prognozuje się, że program Mój Prąd w nowej odsłonie położy szczególny nacisk właśnie na magazyny energii, co uwarunkowane jest przede wszystkim sporym obciążeniem i brakiem stabilności współczesnych systemów energetycznych.

Ile wynosi dofinansowanie z programu Moja Elektrownia Wiatrowa?

Moja Elektrownia Wiatrowa to nowy program, bazujący na unijnym Funduszu Modernizacyjnym. Z jego możliwości będą mogli skorzystać zarówno właściciele nowych budynków, jak i ci, którzy chcą zmodernizować swoje gospodarstwa. Warto podkreślić, że maksymalne dofinansowanie może wynosić tutaj 50% kosztów kwalifikowanych. Dla magazynów energii będzie to więc nawet 17 tys. zł. 

Nabór wniosków planowany jest na III kwartał 2024 r. Aby jednak móc skorzystać z dofinansowania, niezależnie od wybranego programu, należy spełnić kilka istotnych warunków. Dlatego też nieocenione może okazać się profesjonalne wsparcie, oferowane przez firmy, zajmujące się montażem instalacji, bazujących na OZE.