Zima rządzi się swoimi prawami, a czas ten z pewnością nie należy do najłatwiejszych dla roślin. Krótkie dni, ograniczony dostęp do światła i ujemne temperatury na zewnątrz odbijają się na ich kondycji, przez co wymagają specjalnej pielęgnacji. Nie oznacza to jednak, że w okresie tym musimy rezygnować z ich naturalnego piękna. Wprost przeciwnie! Zastanawiasz się, jakie kwiaty wybrać na zimę? Wszystkie niezbędne informacje zebraliśmy w krótkim poradniku.
Które rośliny wybrać zimą na balkon lub taras?
Poszukując sprawdzonych informacji w tym zakresie, należy sięgnąć po porady profesjonalnych florystów lub opierać się na rzetelnych informacjach, zamieszczanych w Internecie. W tej kategorii warto jednak zaufać stronom, takim jak np. interaktywnosc.pl, tworzonym z pasją i zaangażowaniem, na rzecz internetowej społeczności. To właśnie w sieci znaleźć można wiele informacji na temat tego, które kwiaty nie boją się mrozów. Odporne na warunki atmosferyczne będą więc byliny, jak bergenie czy floksy szydlaste, ale również pnącza – bluszcz, winobluszcz i powojnik.
Decydując się na takie ozdoby, warto zadbać o mrozoodporne doniczki z otworami odpływowymi i odpowiednim drenażem, umożliwiającym przepuszczalność powietrza i skuteczne odprowadzenie nadmiaru wody.
Które kwiaty kwitną zimą?
Rośliny doniczkowe to doskonały sposób, by zapewnić sobie wysoką jakość powietrza, poprawić nastrój, a czasem nawet wprowadzić świąteczny klimat do domów i mieszkań. Sprzyja temu m.in. ponisencja, znana powszechniej pod nazwą gwiazdy betlejemskiej. Jednak zimą warto również sięgnąć po rośliny kwitnące w tym okresie, by nieco zrekompensować sobie szarość i biel za oknem. Doskonale poradzą sobie tutaj:
- fiołki – afrykańskie lub alpejskie – które, choć niepozorne, doskonale wpiszą się w zimowy nastrój i wprowadzą powiew wiosny do domów i mieszkań,
- schlumbergera – inaczej grudnik czy kaktus bożonarodzeniowy, kwitnący pięknie w okresie świątecznym,
- ciemiernik korsykański – kwitnący późną zimą, choć swoim niepowtarzalnym urokiem może zachwycać aż do kwietnia.
A może kwiaty cięte?
Kwiaty cięte to doskonała alternatywa dla roślin doniczkowych, zwłaszcza że – wbrew pozorom – ich piękno wcale nie musi być krótkotrwałe. Jeśli chcesz dowiedzieć się nieco więcej o tym, które z nich warto wybrać na zimę, koniecznie przeczytaj artykuł na stronie https://interaktywnosc.pl/dom-i-ogrod/jakie-kwiaty-ciete-kupic-zima, w którym zamieszczono wszystkie niezbędne informacje w tym zakresie.
Jak się okazuje, wśród kwiatów ciętych, zachwycających swoim pięknem również w zimowej scenerii, wymienia się przede wszystkim słoneczniki, wprowadzające do aranżacji wnętrz ciepły akcent, chryzantemy, z których kompozycje doskonale prezentują się w wazonach oraz symbolizujące szczęście lilie.
Czym są rośliny zimozielone i dlaczego warto je poznać?
Rośliny zimozielone to idealny wybór dla osób, chcących przełamać monotonię zimowej bieli najpiękniejszą odmianą zieleni. Pod tą nazwą kryją się bowiem rośliny, które nie tracą swojego koloru nawet wówczas, gdy krajobraz zdominowany jest przez zalegające warstwy śniegu, a temperatura spada poniżej zera.
Wbrew pozorom, nie są to wyłącznie odmiany iglaste, choć to właśnie one najczęściej pojawiają się w formie dodatków do zimowych kompozycji kwiatowych. To jednak również wiecznie żywe krzewy liściaste, jak chociażby różanecznik, ostrokrzew czy bukszpan. Z takich roślin można stworzyć wyjątkowe bukiety, które z pewnością umilą nieco czas oczekiwania na nadejście wiosny.
Jak pielęgnować rośliny w zimie?
Pielęgnacja roślin w zimie to temat, który warto przybliżyć sobie, by cieszyć się pięknem ulubionych kwiatów znacznie dłużej. W tym okresie rośliny spowalniają swoje procesy życiowe, a zadaniem ich właściciela będzie zapewnienie im jak największego dostępu do naturalnego światła.
Sporym wzywaniem może być także utrzymanie optymalnej temperatury, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Ulubione rośliny warto więc umieścić na parapetach, pamiętając jednocześnie o ich przestawieniu w czasie wietrzenia, by nie zaszkodziło im mroźne powietrze.
Ostatnim, choć niemniej ważnym aspektem zimowej pielęgnacji kwiatów, będzie natomiast ich nawilżanie. Ułatwią to nawilżacze powietrza, choć nie należy zapominać też o regularnym zraszaniu liści. Wszystko to z pewnością wypłynie na wygląd roślin i pozwoli im bez większych szkód przetrwać zimowe miesiące.